4. Sınıf Maddenin Ölçülebilir Özellikleri

4. sınıf fen bilimleri dersi maddenin ölçülebilir özellikleri konusuyla sizlerleyiz. 4. sınıf maddenin ölçülebilir özellikleri onu anlatımı içeriğimiz güncel müfredata uygun ve PDF formatında hazırlanmıştır. Sitemizin altında bulunan İNDİR butonuna basarak çalışma sayfamızı ücretsiz ve hızlı bir şekilde görüntüleyebilirsiniz.

4. Sınıf Maddenin Ölçülebilir Özellikleri Konu Anlatımı

4. sınıf fen bilimleri dersinde bu hafta maddenin ölçülebilir özellikleri konusunu işliyoruz. İlk olarak bu konuda öğreneceğimiz başlıkları belirtmek isteriz. Bundan dolayı konuyla birlikte:

 • Madde olan ve olmayan varlıklar nelerdir?
 • Kütle nedir, nasıl ölçülür?
 • Sıvıların kütlesi nasıl ölçülür?
 • Hacim nedir, nasıl ölçülür?
 • Katıların hacmi nasıl ölçülür?
 • Sıvıların hacmi nasıl ölçülür, başlıklarını öğreneceğiz.

Daha sonra çalışma sayfamızla birlikte konuyu etkinliklerle pekiştirip kazanımı kalıcı hale getireceğiz. O halde gelin hep birlikte konu anlatımımıza geçelim.

Madde Olan ve Olmayan Varlıklar

İlk olarak bilmeliyiz ki doğada karşılaştığımız tüm etmenler madde değildir. Elektrik, şimşek, gölge, ısı gibi şeyler belirli bir kütle ve hacimleri olmadığı için madde olarak nitelendirilmez. O halde maddelerin belirli bir hacim ve kütleleri vardır tanımına da buradan ulaşabiliriz.

Kütle ve Ölçümü

İlk önce kütlenin tanımına bakmamız gerekir; değişmeyen madde miktarına kütle denir. Maddelerin kütleleri ölçülürken eşit kollu ya da elektronik terazi kullanılarak karşılaştırma yolu ile ölçüm yapılır. Tüm dünyada kabul edilen kütle ölçüm birimi kilogram (kg) veya gram (g) olarak değerlendirilmektedir.

Katılar ölçülürken belirli bir şekil ve formları olduğu için eşit kollu teraziye ya da elektronik teraziye doğrudan konulur ve karşısındaki kütle ile kütlesi karşılaştırılarak ölçüm yapılır.

Sıvılar ise akışkan formlarda olmakla beraber bulundukları kabın da şeklini alırlar. Özellikle sıvıların kütle ölçümünde bu durumdan faydalanılır ve sıvılar boş bir kap yardımı ile ölçülür. Fakat burada ölçüm bize hata verecektir. Çünkü ölçtüğümüz şey hem sıvının hem de boş kabın kütlesidir.

Yukarıda belirttiğimiz nedenden dolayı öncelikle sıvının konulacağı kabın ölçümü yapılır. Kabın boş kütlesine dara adı verilir. Daha sonra kabın içerisine sıvı konulur ve ölçüm yapılır. Fakat yapılan ölçüm bize kabın ve sıvının toplam kütlesini verir. Bu kütle bürüt kütle olarak ifade edilir. Sıvının gerçek kütlesini bulmak için toplam kütleden kabın kütlesini çıkarmamız gerekir. Yani bürüt kütleden dara çıkartıldığında sıvının gerçek kütlesine ulaşılmış olur.

Hacim ve Ölçümü

Maddelerin boşlukta kapladığı yere hacim denir. Her madde boşlukta bir yer kaplar. Örneğin kalemliğimiz içindeki eşyalarımız kalemlikte, buzdolabındaki malzemelerimiz buzdolabında ya da bir sınıftaki öğrenciler sınıf içerisinde belirli bir yer kaplar. İşte o kaplanan yer bize hacim kavramını verir.

Hacim ölçümü yukarıda da belirttiğimiz üzere kaplanan alanı ifade eder. Öncelikle belirtmeliyiz ki katı maddelerde hacim ölçümü için iki farklı yola başvurulabilir. Bunlardan ilki düzgün yüzeyli ve hesaplanabilir ölçülere sahip katı maddelerde matematiksel işlemlerle hacim hesaplanabilir. Bununla birlikte ikinci yöntemde ise hep düzgün şekilli katı maddeler hem de şekilsiz katı maddelerin hacmi rahatlıkla ölçülebilir.

Katıların hacmini ölçmedeki ikinci yöntemimizde dereceli silindir ve sıvıdan yararlanırız. Dereceli silindir içerisine bir miktar sıvı dökülür. Sıvı dereceli silindirin şeklini alarak belirli bir hacim kaplar. Bu ilk ölçüm not alınır. Daha sonra katı madde bu dereceli silindir içerisine atılır. Katı madde dereceli silindir içerisindeki suya battığında suda katı maddenin hacmi kadar bir artış meydana gelir. Bu son durum da kayda alınır. Son ölçümden ilk ölçümü çıkardığımızda ise katı maddenin hacmini buluruz.

Sıvıların hacim ölçümü ise daha kolaydır. Dereceli bir ölçüm kabı ile sıvıların hacmi ölçülür. Öncelikle bir dereceli silindir ya da beherglas alınır. Daha sonra sıvımız bu kabın içerisine boşaltılır. Kabın üzerinde yazan ölçüm değeri bize sıvının hacmini verir.

Etkinlik İçeriğimiz:

4. sınıf fen bilimleri dersi maddemaddenin ölçülebilir özellikleri konusu test pdf içeriklerimiz ve çalışma sayfamız itinayla hazırlanmıştır. Ayrıca etkinlik içeriklerimiz güncel müfredata uygun ve günlük hayattan örneklerlehazırlanmış olup pekiştirme, değerlendirme ve kazanımı kavratma amacıyla gönül rahatlığıyla sınıflarınızda tercih edebilirsiniz.

 • 4. sınıf Fen Bilimleri Maddeyi Niteleyen Özellikler etkinlikleri için BURAYA,
 • 4. sınıf Fen Bilimleri Mıknatısların Kullanım Alanları etkinlikleri için BURAYA,
 • 4. sınıf Fen Bilimleri Mıknatısların Uyguladığı Kuvvet etkinlikleri için BURAYA,
 • 4. sınıf Fen Bilimleri tüm ders içerikleri için BURAYA,
 • 4. sınıf tüm ders içeriklerini görüntülemek için BURAYA basarak hızlı erişim sağlayabilirsiniz.

Sitemiz ve Sosyal Medya Kanallarımız:

Öncelikle ilköğretim kademesi tüm ders etkinliklerine sitemiz üzerinden ücretsiz ve hızlı bir şekilde erişebilirsiniz. Aynı zamanda bizleri sosyal medya platformları üzerinden  takip ederek en yeni çalışmalarımızı inceleyebilirsiniz. Ayrıca takip, beğeni ve yorumlarınızla bizlere büyüme yolumuzda destek olabilirsiniz. Son olarak siz kıymetli okuyucularımıza keyifli çalışmalar dileriz.

Bizi instagram’dan takip etmek için tıklayınız.

Telegram kanalımıza katılmak için tıklayınız.

Facebook adresimizi takip etmek için tıklayınız.