4. Sınıf Mıknatısların Uyguladığı Kuvvet

4. sınıf mıknatısların uyguladığı kuvvet konu anlatımı, çalışma sayfası, etkinlik sayfası ve test pdf sayfası çalışmalarımızın bulunduğu internet sayfamıza hepiniz hoş geldiniz. Öncelikle belirtmek isteriz ki hazırlamış olduğumuz etkinliklerimiz müfredata uygun ve güncel formatlardadır. Ayrıca etkinlik sayfamızı sitemizin en alt kısmında bulunan İNDİR butonuna basarak ücretsiz ve hızlı bir şekilde görüntüleyebilirsiniz. Keyifli çalışmalar…

4. Sınıf Mıknatısın Uyguladığı Kuvvet Konu Anlatımı:

4. sınıf fen bilimleri dersi mıknatısların uyguladığı kuvvet konusunda mıknatısların kutuplarını ve uyguladığı kuvvetleri inceliyoruz. Öncelikle öğrencilerimize mıknatısı ve kutuplarını tanıtıyoruz. Daha sonra mıknatısların birbirlerine ve diğer maddelere karşı uyguladıkları kuvvetleri ele alıyoruz.

Neler Öğreneceğiz?

 • Mıknatıs nedir?
 • Mıknatıs çeşitleri nedir?
 • Mıknatısın kutupları nedir?
 • Mıknatısın hangi kutupları birbirini iter ve çeker?
 • Temas gerektirmeyen kuvvet nedir?

Mıknatıs Nedir?

Demir, kobalt, nikel gibi maddeleri ve bu maddelerden üretilen cisimleri çeken maddelere mıknatıs denir.

Mıknatıs Çeşitleri Nedir?

 • Çubuk mıknatıs,
 • U mıknatıs,
 • Halka mıknatıs,
 • At nalı mıknatıs gibi mıknatıs çeşitleri bulunmaktadır.

Mıknatısın Kutupları Nedir?

İlk olarak bir çubuk mıknatısı ortasına ip bağlayıp asarsak bir ucu kuzeyi diğer ucu ise güneyi gösterecektir. Mıknatısın kuzeyi gösteren tarafına kuzey kutubu denir ve İngilizcede kuzey anlamına gelen North kelimesinin ilk harfi olan N ile ifade edilir. Öyleyse güneyi gösteren ucuna da güney kutbu denir ve yine İngilizcede güney  anlamına gelen South kelimesinin ilk harfi olan S ile gösterilir.

Tüm mıknatıslar bu iki kutuptan meydana gelir. Mıknatıslar parçalansa bile yine bu iki kutup olacak şekilde ayrılırlar.

Mıknatısların Hangi Kutupları Birbirini İter ve Çeker?

Öncelikle mıknatısların farklı kutupları birbirlerini çekerler (N-S). Ancak mıknatısların aynı kutupları birbirlerini iterler (N-N veya S-S).

Temas Gerektirmeyen Kuvvet Nedir?

Kuvvet ve hareket konusunu işlerken kuvvetin cisimleri hareket ettirici etkisinin olduğunu görmüştük. Mıknatıslar da birbirleri arasında ya da etki ettikleri maddeler arasında itme veya çekme kuvvetleri uygular. Fakat mıknatıslar bu kuvvetleri uygularken herhangi bir temasa gerek duymaz. İşte bu kuvvet türüne “temas gerektirmeyen kuvvet” adı verilir.

Mıknatısların Uyguladığı Kuvvet Etkinliklerimiz:

4. sınıf fen bilimleri dersi mıknatısların uyguladığı kuvvet test pdf içeriklerimiz ve çalışma sayfamız özenle hazırlanmıştır. Ayrıca etkinlik içeriklerimiz güncel müfredata uygun ve günlük hayattan örneklerle bezenmiştir. Özellikle etkinliklerimizi pekiştirme, değerlendirme ve kazanımı kavratma amacıyla gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz. Kısacası etkinlik içeriklerimiz PDF formatında hazırlanmış olup sayfamızın en alt kısmında bulunan İNDİR butonuna basmanızla ücretsiz ve kolay şekilde görüntülenecektir.

 • 4. sınıf Fen Bilimleri Kuvvetin Cisimlere Etkisi etkinliklerini görüntülemek için BURAYA,
 • 4. sınıf Fen Bilimleri tüm ders içeriklerini görüntülemek için BURAYA,
 • 4. sınıf tüm ders içeriklerini görüntülemek için BURAYA basarak hızlı erişim sağlayabilirsiniz.

Sitemiz ve Sosyal Medya Kanallarımız:

Öncelikle ilköğretim kademesi tüm ders etkinliklerine sitemiz üzerinden erişebilirsiniz. Aynı zamanda önemli gün ve haftalar ile ilgili içerikleri de sitemizden takip edebilirsiniz.

Değerli okurlarımız, bizleri sosyal medya platformları üzerinden  takip ederek en yeni çalışmalarımız hakkında ilk siz haberdar olabilirsiniz. Ayrıca takip, beğeni ve yorumlarınızla bizlere büyüme yolumuzda destek olabilirsiniz. Son olarak siz kıymetli okuyucularımıza keyifli çalışmalar dileriz.

Bizi instagram’dan takip etmek için tıklayınız.

Telegram kanalımıza katılmak için tıklayınız.

Facebook adresimizi takip etmek için tıklayınız.