4. Sınıf Türkçe Bağlaçlar

4. sınıf Türkçe bağlaçlar konu anlatımı içeriklerimizin bulunduğu internet sayfamıza hoş geldiniz. de ve ki 4. sınıf bağlaçlar konusunu işlemekteyiz. Öncelikle belirtmek isteriz ki 4. sınıf Türkçe bağlaçlar çalışma sayfası içeriklerimiz güncel ve müfredata uygun formatlarda hazırlanmıştır. Ayrıca 4. sınıf Türkçe bağlaçlar test pdf etkinlik sayfamız PDF formatnda olup İNDİR butonuna basmanızla ücretsiz ve hızlı olarak açılacaktır. Keyifli çalışmalar…

4. Sınıf Türkçe Bağlaçlar Konu Anlatımı:

Türkçemizde edatlar ve bağlaçlar yer almaktadır. Bunlar, tek başlarına bir anlam ifade etmeyen fakat cümle içerisinde anlam kazanan sözcüklerdir. 4. sınıf Türkçe bağlaçlar etkinlikleri konusunda edat ve bağlaçları derinlemesine ele almıyoruz. Öncelikli olarak konu kapsamında “de” ve “ki” bağlaçlarını ele alıyoruz. Yazım kuralları içerisinde bu bağlaçları inceleyip öğretiyoruz. Öyleyse gelin sırasıyla bu bağlaçları birlikte inceleyelim.

4. Sınıf Türkçe “de” Bağlacı

İlk olarak “de” bağlacını inceleyelim. de bağlacı Türkçede sıkca kullanılan ve karıştırılan bir bağlaçtır. “de” bağlacı cümlelere “dahi, ile, beraber ya da pekiştirme” anlamı katmak için kullanılır. Bundan dolayı sözcüğü gördüğümüzde cümlenin tamamını okuyup anlam ilişkisi açısından değerlendirmemiz gerekmektedir. Ancak uygun anlatım, bol tekrar ve pekiştirme etkinlikleriyle konuyu kavramak daha kolay olacaktır. O halde gelin birkaç örnek ile konuyu pekiştirelim.

Örnekler:

 

4. Sınıf Türkçe “ki” Bağlacı

Gelgelelim “ki” bağlacı konu anlatımına. Ne yazık ki yine “de” bağlacında olduğu gibi sıkça karıştırılan bir bağlaçtır. Cümlelerin anlam kazanabilmesi için kullanılır. Bu yüzden bağlaç olarak kullanıldığında ayrı yazılması gerkir.

Not: Cümle içerisinde ‘ki’ ekinden sonra, ‘ler’ eki getirilebiliyorsa o zaman bu bir zamirdir ve bitişik olarak yazılır.

Konunun kısa özetinin ardından çalışma sayfamızda yer alan çalışmalardan seçtiğimiz örneklerle konuyu pekiştirelim.

Örnekler

 

Çalışma Sayfamızın İçeriği:

4. sınıf Türkçe dersi bağlaçlar konusu  etkinliklerimizi kazanımı pekiştirme, tekrar ve değerlendirme çalışması olarak gönül rahatlığıyla tercih edilebilir. Ayrıca çalışma sayfamız PDF formatında hazırlanmıştır ve sayfanın en altında bulunan İNDİR butonuna basarak ücretsiz ve hızlı şekilde görüntülenebilir.

  • 4. sınıf Türkçe dersi Büyük Harflerin Kullanımı konusu etkinlikleri için BURAYA,
  • 4. Sınıf Türkçe dersi Özel Adlar ve Tür Adları konusu etkinlikleri için BURAYA,
  • 4. sınıf Türkçe dersi tüm çalışmalar için BURAYA,
  • 4. sınıf tüm ders içerikleri için BURAYA basarak hızlı erişim sağlayabilirsiniz.

Sitemiz ve Sosyal Medya Kanallarımız:

Değerli misafirlerimiz, bizleri sosyal medya platformları üzerinden  takip ederek en yeni çalışmalarımız hakkında haberdar olabilirsiniz. Ayrıca takip, beğeni ve yorumlarınızla bizlere büyüme yolumuzda destek olabilirsiniz. Son olarak siz kıymetli okuyucularımıza keyifli çalışmalar dileriz.

Bizi instagram’dan takip etmek için tıklayınız.

Telegram kanalımıza katılmak için tıklayınız.

Facebook adresimizi takip etmek için tıklayınız.