3. Sınıf Gerçek ve Hayal Unsuru Öğeler

3. sınıf gerçek ve hayal unsuru öğeler konu anlatımı, etkinlikleri, çalışma sayfası ve test pdf etkinlik içeriklerimizin bulunduğu sitemize hepiniz hoş geldiniz. İlk olarak belirtmeliyiz ki içeriklerimiz güncel müfredata uygun ve sınıflarda kullanılabilecek ölçülerde, özenle hazırlanmıştır. Ayrıca içeriklerimize sayfanın en altında bulunan İNDİR butonuna basarak PDF formatında ücretsiz ve hızlı bir şekilde erişebilirsiniz. Keyifli çalışmalar…

3. Sınıf Türkçe Dersi Gerçek ve Hayal Unsuru Öğeler Konu Anlatımı:

Çocukların hayal dünyaları çok geniş ve sınırsızdır. Çocukların genç yetişkinlik dönemlerine geçtikleri bu dönemlerde gerek günlük hayatlarında gerekse okuduklarında gerçek ve hayal ürünü olan ifadeleri ayırt edebilmesi beklenmektedir. İşte bu nedenle bu konumuzla birlikte öğrencilerimize bu yetiyi kazandırmayı hedeflemekteyiz.

Görmekteyiz ki okuduğumuz, izlediğimiz, dinlediğimiz ya da konuştuğumuz şeylerin bir kısmı gerçek ifadeler barındırırken yine bir kısmı da hayal ürünü ifadeler içerir. Özellikle alt yaşlardaki çocukların bu ifadeleri ayırt etmesi oldukça güçtür. Ayrıca hayal ürün ifadeleri gerçek gibi algılayıp aktardıkları da görülür. O halde gelin önce hayali ve gerçek unsur kavramlarını hep birlikte ele alalım.

Gerçek Unsur:

Günlük yaşamımızda yaşadığımız ya da yaşayabileceğimiz, doğrudan anlatımlarla ifade edebildiğimiz durumlara gerçek unsur denir. Gün içinde yaptığımız okula gitmek, yemek yemek, ders çalışmak gibi etkinliklerimizin hepsine gerçek unsur diyebiliriz.

Hayali Unsur:

Günlük hayatımızda yaşanması güç, gerçekleşmesi mümkün olmayan ve hayal gücümüzün birer ürünü olan ifadeler ise hayali unsur deriz. Örneğin oyuncaklarla konuşmak, doğanın konuşması ya da gökyüzünün sinirlenmesi gibi ifadeler hayal ürünü ifadeler olarak adlandırılır.

Örnek Çalışmalar:
  • Annem karnem güzel olursa bana bisiklet alacak. (gerçek unsur)
  • Onu görünce kuşlar dile geliyor, çiçekler dansa kalkıyor. (hayali unsur)
  • Yaşlı çınar ağacının gölgesi şevkatle bizi sarıp sarmaladı. (hayali unsur)
  • Ağacın dalındaki kuşar şarkı söylemeye başladığında anla ki bahar gelmiştir. (hayali unsur)
  • Elimde tuttuğum kazak ondan bana kalan son şey. (gerçek unsur)

Gerçek ve Hayal Unsuru Öğeler Etkinliklerimiz:

3. sınıf Türkçe dersi gerçek ve hayal unsuru öğeler çalışma sayfası test pdf içeriklerimiz özenle hazırlanmıştır. Ayrıca etkinliklerimiz güncel eğitim-öğretim müfredatına uygun ve günlük hayattan örneklerle bezenmiştir. Özellikle pekiştirme, değerlendirme ve kazanımı kavratma amacıla gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz. Kısacası etkinlik içeriklerimiz PDF formatında hazırlanmış olup sayfamızın en alt kısmında bulunan İNDİR butonuna basmanızla ücretsiz ve kolay şekilde görüntülenecektir.

  • 4. sınıf Türkçe Gerçek ve Hayal Unsuru Öğeler konusu etkinliklerimiz için BURAYA,
  • 3. sınıf Türkçe tüm ders içeriklerini görüntülemek için BURAYA,
  • 3. sınıf tüm ders içeriklerini görüntülemek için BURAYA basarak hızlı erişim sağlayabilirsiniz.

Sitemiz ve Sosyal Medya Kanallarımız:

Öncelikle ilköğretim kademesi tüm ders etkinliklerine sitemiz üzerinden erişebilirsiniz. Aynı zamanda önemli gün ve haftalar ile ilgili içerikleri de sitemizden takip edebilirsiniz.

Değerli okurlarımız, bizleri sosyal medya platformları üzerinden  takip ederek en yeni çalışmalarımız hakkında ilk siz haberdar olabilirsiniz. Ayrıca takip, beğeni ve yorumlarınızla bizlere büyüme yolumuzda destek olabilirsiniz. Son olarak siz kıymetli okuyucularımıza keyifli çalışmalar dileriz.

Bizi instagram’dan takip etmek için tıklayınız.

Telegram kanalımıza katılmak için tıklayınız.

Facebook adresimizi takip etmek için tıklayınız.