3. Sınıf Toplama ve Çıkarma Problemleri

3.Sınıf Toplama ve Çıkarma Problemleri çalışma sayfaları yedi sayfadan oluşmaktadır. Toplama çıkarma problemleri pdf formatında hazırlanmıştır. Yoğun emek ve zaman harcayarak hazırladığımız çalışmalarımızı beğenmenizi ümit ediyoruz. Çalışma sayfalarını sayfanın alt kısmında bulunan indir butonuna basarak kolayca indirebilirsiniz.

3.Sınıf Toplama ve Çıkarma Problemleri Konu Anlatımı

3.Sınıf Toplama ve Çıkarma Problemleri sorularını çözmek için okuma anlama becerimizin, işlem becerilerimizin iyi olması gerekmektedir. İki beceriden herhangi birinde eksiklik yaşarsak problem sorularında zorlanabiliriz. Bu yüzden 3. Sınıf toplama işlemi ve 3. Sınıf çıkarma işlemi konularını iyi bilmemiz gerekmektedir. Hazırlamış olduğumuz problemler soruları günlük hayatından içerisinden ve öğrencilerin öğrenmelerini pekiştirecek örneklerden oluşmaktadır.

Problem çözerken soruda verilen ve istenen bilgileri iyi anlamak gerekmektedir. Verilen bilgilerden yola çıkarak istenilen bilgileri bulabiliriz. Ayrıca öğrencilerin problem sorularını çözerken yaptığı en büyük hatalardan biri her soruyu aynı çözüm yolu ile çözmeye çalışmaktır. Unutmayalım ki sorular her ne kadar birbirine benze de farklılık da gösterebilir. Doğru bir şekilde problem sorularını çözebilmek için dikkatli okumalıyız, noktalama işaretlerine dikkat etmemiz gerekmektedir. Böylece soruyu iyice anlayabiliriz ve gerekli işlemleri yaparak sonuca ulaşabiliriz. Bir örnek ile konumuza devam edelim.

Örnek: Tülin cumartesi günü 25 sayfa kitap okumuştur. Pazar günü ise cumartesi gününden 6 sayfa eksik kitap okumuştur. Buna göre Tülin hafta sonu kaç sayfa kitap okumuştur?

Çözüm: Problemde Tülin’in cumartesi günü 25 sayfa okuduğunu bize bilgi olarak vermiştir. Bu bilgiden yola çıkarak Pazar günü kaç sayfa okuduğunu bulabiliriz. Bunun için 25’den 6’yı çıkardığımız Pazar günü 19 sayfa okuduğunu buluruz. Cumartesi 25, Pazar günü ise 19 sayfa kitap okuyan Tülin iki günün toplamın 44 sayfa kitap okumuş olur.

3.Sınıf Toplama ve Çıkarma Problemleri çalışmalarımızı beğenmenizi ümit ediyoruz. Faydalı olması dileğiyle.

3.Sınıf Matematik dersi için hazırlamış olduğumuz tüm çalışmaları görüntülemek için tıklayınız.

Bizi instagram’dan takip etmek için tıklayınız.

Telegram kanalımıza katılmak için tıklayınız.

Facebook adresimizi takip etmek için tıklayınız.