4. Sınıf Gerçek ve Hayali Ögeler

4.SINIF GERÇEK VE HAYALİ ÖGELER

4.sınıf Türkçe gerçek ve hayali öğeleri ayırt eder konu anlatımı, 4. sınıf Türkçe gerçek ve hayali öğeleri ayırt eder çalışma sayfası, 4. sınıf Türkçe gerçek ve hayali öğeleri ayırt eder etkinlikleri ve 4. sınıf Türkçe gerçek ve hayali öğeleri ayırt eder pdf sayfamızın bulunduğu sitemize hepiniz hoş geldiniz. Ayrıca çalışma kâğıdımıza sayfamızın en alt kısmındaki İNDİR butonuna basarak ücretsiz ve hızlı şekilde erişebilirsiniz.

Gerçek ve Hayali Öğeleri Ayırt Eder Konusu Nedir?

Özellikle çocukların hayal dünyaları çok geniş ve uçsuz bucaksızdır. Çocukluktan genç yetişkinlik dönemine geçiş sürecinde gerek yaşantısında gerekse okuduklarında gerçek ve hayali unsurları birbirlerinden ayırt edebilmeleri gerekmektedir. Bu konuyla birlikte de bu beceriyi öğrencilere kazandırmak ana hedeftir.

Günlük yaşantıda da bazı şeyler gerçekten yaşanırken bazı anlatılanlar da hayali unsurlar barındırır. Özellikle alt yaş çocukluk döneminde bu durumla sık sık karşı karşıya gelinebilmektedir. Konuya başlarken öncelikle gerçek ve hayali unsur kavramlarını ele almak gereklidir.

Gerçek Unsur: Günlük hayatta yaşadığımız ya da yaşayabileceğimiz, doğrudan anlatımla ifade ettiğimiz yaşantılarımıza gerçek unsur diyoruz. Gün içinde yaptığımız şeyler, örneğin; okula gitmek, kahvaltı yapmak ya da tenefüse çıkmak gibi yaşantılar gerçek unsurlara örnek olarak verilebilir.

Hayali Unsur: Günlük hayatımız içinde yaşanması güç, mümkün olmayan ya da gerçekleşmesi hayal gücümüzle mümkün olabilecek şeylere ise hayali unsur deriz. Örneğin oyuncakların, doğadaki canlıların ya da hayvanların insan gibi davranıp, konuşmaları ya da insanüstü davranışların insanlara yüklenmesi, süper kahraman güçleri gibi anlatılar hayali unsurları temsil eder.

Örnek Çalışmalar:

  • Ay dede gece çocuklara göz kırparak onları uykuya uğurladı. (Hayali Unsur)
  • Çoban Rafık, koyunlarını merada otlatıyor. (Gerçek Unsur)
  • Öğretmen Kemal, öğrencilerine sürpriz yapıp onlara hediyeler getirdi. (Gerçek Unsur)
  • Kuşlar, ağaçların dallarına konup adeta şarkılar söylemeye başlamıştı. (Hayali Unsur)
  • Oyuncağım kirlendi ama temizlemek için suya atıp yıkarsam suda boğulabilir. (Hayali Unsur)

Gerçek ve Hayali Öğeleri Ayırt Eder Etkinlikleri:

4.sınıf Türkçe gerçek ve hayali öğeleri ayırt eder konusu uyarınca konunun pekiştirilmesi ve kalıcılığın sağlanması adına çalışma sayfamızı gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Ayrıca etkinlik çalışmamız sayfamızın en alt kısmında olup İNDİR butonuna basmanızla ücretsiz ve hızlı bir şekilde kullanımınıza hazır hale gelecektir. Son olarak çalışma sayfamız müfredata uygun olup en güncel etkinliklere sahiptir. Çalışma sayfamız PDF formatındadır.

  • Sınıf Türkçe dersi içerikleri için BURAYA,
  • Sınıf tüm ders içerikleri için ise BURAYA basarak hızlı erişim sağlayabilirsiniz.

Tüm ilköğretim kademeleri ve tüm ilköğretim kademesi derslerinin etkinliklerine sayfamız üzerinden ücretsiz erişim sağlayabilirsiniz. Ayrıca etkinliklerimiz müfredata uygun ve günceldir. Son olarak bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip ederek en yeni etkinliklerimizden haberdar olurken bizlere de takiplerinizle destek verebilirsiniz. Keyifli çalışmalar dileriz.

4.Sınıf Türkçe dersi ile ilgili hazırlamış olduğumuz diğer etkinlikleri incelemek için tıklayınız.

Bizi instagram’dan takip etmek için tıklayınız.

Telegram kanalımıza katılmak için tıklayınız.

Facebook adresimizi takip etmek için tıklayınız.