4. Sınıf Bölme İşlemi

4. sınıf bölme işlemi, konu anlatımı, etkinlikleri, çalışma sayfası, alıştırmaları, test pdf sayfası etkinliklerimizin bulunduğu internet sayfamıza hepiniz hoş geldiniz. İlk olarak belirtmek isteriz ki hazırlamış olduğumuz çalışma sayfamız güncel ve müfredata uygun formatlardadır. Ayrıca çalışma sayfamıza sitemizin en alt kısmında bulunan İNDİR butonuna basarak hızlı ve ücretsiz şekilde erişebilirsiniz. Keyifli çalışmalar…

4. Sınıf Bölme İşlemi Konu Anlatımı:

4. sınıf matematik dersi bölme işlemi, matematiğin dört temel işlemlerinden birisidir. Bu işlemler toplama işlemi, çıkarma işlemi, çarpma işlemi ve bölme işlemidir. Bölme işlemi aynı zamanda çarpma işleminin de sağlaması niteliğindedir. Öncelikle 3. sınıf bölme işlemi konusunda iki basamaklı sayıların bir basamaklı sayılara bölümünü hep birlikte öğrenmiştik. Şimdi ise hep birlikte dört basamaklı sayıları kullanarak bölme işlemleri yapacağız.

Neler Öğreneceğiz?

  • Kalanlı bölme işlemi,
  • Bölümün basamak sayısını belirleme,
  • Dört basamaklı sayılarla bölme işlemi.

Kalanlı Bölme İşlemi:

4. sınıf bölme işlemi konusunda kalanlı bölme işlemlerini de öğretmekteyiz. Kalanlı bölme işlemi; bölünen, bölen ve bölümün yanı sıra işlemde bir de bölünemeyen yani kalan kısmının olduğu işlemlerdir. Gelin hep birlikte örneklerle daha yakından inceleyelim.

Örnek: Ayşe Nur öğretmen, sınıfına getirdiği 73 balonu 5 öğrencisine eşit şekilde dağıtmak istiyor. Her bir öğrenciye kaç balon düşer ve geriye kaç balon kalır?

Bölümün Basamak Sayısını Belirleme:

Özellikle 3 basamaklı bir sayı 1 basamaklı bir sayıya bölünürken bölümün basamak sayısına işlem yapmadan ulaşmak için bölünenin yüzler basamağındaki rakam ile bölen karşılaştırılır.

  • Küçük ise bölüm iki basamaklıdır
  • Büyük veya eşitse bölüm üç basamaklıdır.

Gelin hep birlikte aşağıdaki örnekler yardımı ile konuyu pekiştirelim.

Dört Basamaklı Sayılarla Bölme İşlemi:

Adından da anlaşılacağı üzere bu başlıkta öğrencilerle birlikte 4 basamaklı sayılarla çalışmaktayız. Gelin örneklerle birlikte yakından inceleyelim.

Örnek: Bakkal Mehmet Amca toptancıdan aldığı 2023 adet çikolatayı 5’li paketler halinde satmaya karar vermiştir. Mehmet Amca kaç adet 5’li paket hazırlar ve elinde kaç tane çikolata artar?

Bölme İşlemi Etkinliklerimiz:

4. sınıf matematik dersi bölme işlemi test pdf içeriklerimiz ve çalışma sayfamız özenle hazırlanmıştır. Ayrıca etkinlik içeriklerimiz güncel müfredata uygun ve günlük hayattan örneklerle bezenmiştir. Özellikle etkinliklerimizi pekiştirme, değerlendirme ve kazanımı kavratma amacıyla gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz. Kısacası etkinlik içeriklerimiz PDF formatında hazırlanmış olup sayfamızın en alt kısmında bulunan İNDİR butonuna basmanızla ücretsiz ve kolay şekilde görüntülenecektir.

  • 4. sınıf Matematik dersi etkinlikleri için BURAYA,
  • 4. sınıf tüm ders içeriklerini görüntülemek için BURAYA basarak hızlı erişim sağlayabilirsiniz.

Sitemiz ve Sosyal Medya Kanallarımız:

Öncelikle ilköğretim kademesi tüm ders etkinliklerine sitemiz üzerinden erişebilirsiniz. Aynı zamanda önemli gün ve haftalar ile ilgili içerikleri de aynı şekilde sitemiz üzerinden ücretsiz ve pdf formatlarında görüntüleyebilirsiniz.

Değerli okurlarımız, bizleri sosyal medya platformları üzerinden  takip ederek en yeni çalışmalarımız hakkında ilk siz haberdar olabilirsiniz. Ayrıca takip, beğeni ve yorumlarınızla bizlere büyüme yolumuzda destek olabilirsiniz. Son olarak siz kıymetli okuyucularımıza keyifli çalışmalar dileriz.

Bizi instagram’dan takip etmek için tıklayınız.

Telegram kanalımıza katılmak için tıklayınız.

Facebook adresimizi takip etmek için tıklayınız.