3. Sınıf Tehlikeli Olabilecek Maddeler

3.Sınıf Fen Bilimleri: Bazı Maddeler Vücudumuza Zarar Verebilir

3.sınıf fen bilimleri bazı maddeler vücudumuza zarar verebilir konu anlatımı, 3. sınıf fen bilimleri bazı maddeler vücudumuza zarar verebilir çalışma sayfası, 3. sınıf fen bilimleri bazı maddeler vücudumuza zarar verebilir pdf ve 3. sınıf fen bilimleri bazı maddeler vücudumuza zarar verebilir etkinlik içeriklerinin bulunduğu sayfamıza hepiniz hoş geldiniz. Çalışma içeriğimize sayfamızın en alt kısmında bulunan İNDİR butonuna basarak ücretsiz ve kolay şekilde erişebilirsiniz.

3.sınıf Fen Bilimleri: Bazı Maddeler Vücudumuza Zarar Verebilir Konu Anlatımı:

3.sınıf fen bilimleri bazı maddeler vücudumuza zarar verebilir konusunda aslında günlük hayatta karşımıza kolayca çıkabilecek ve farkında olmadan maruz kalabileceğimiz sağlığımıza zarar verebilecek maddeler ve güvenliğimiz konusunda bilgi sahibi olacağız.

Özellikle günlük yaşantımız esnasında dış dünyadaki karşılaştığımız maddeleri 5 duyumuz yoluyla tanımaya çalışırız. Bazı maddeler dokunulması, tadılması ya da koklanması durumunda vücudumuza ciddi zararlar verebilmektedir. 3. sınıf fen bilimleri bazı maddeler vücudumuza zarar verebilir konusuyla birlikte bu zararlı maddeleri tanıyıp, onlardan korunma ve maruz kaldığımızda yapmamız gerekenler hakkında bilgi sahibi oluyoruz.

Vücudumuza Zarar Verebilecek Maddeler Nelerdir?

3.sınıf fen bilimleri bazı maddeler vücudumuza zarar verebilir konusunun başında da belirttiğimiz üzere aslında günlük yaşantımızda kolaylıkla karşı karşıya gelebileceğimiz, belki de zararlı olduğunun farkında olmadan yer yer maruz kaldığımız birçok madde biz farkında olmadan vücudumuza zarar verebilmektedir. Bu maddelerin neler olduğu hakkında bilgi sahibi olup, onlardan elimizden geldiği ölçüde uzak durmalıyız. İşte o maddelerden bazıları şunlardır:

  • Temizlik Ürünleri: Günlük hayatta kullandığımız birçok temizlik ürünü kimyasal formda olup cilde maruz kalınması ya da koklanması durumunda çeşitli sağlık problemlerine sebep olabilmektedir. Bu ürünleri üzerindeki güvenlik önlemlerini okumadan kullanmamalıyız.
  • Boya ve Kimyasal Yapı Ürünleri: Özellikle bazı boya ve yapı malzemeleri içerisinde zararlı kimyasallar barındırır. Boya gibi malzemeleri koklamamız ya da uzun süre maruz kalmamız halinde çeşitli sağlık problemleriyle karşı karşıya kalabiliriz.
  • Sigara Dumanı: Yine koklamamız yoluyla vücudumuza giren sigara dumanı içerisinde yüzlerce zararlı madde taşır ve kullanmasak bile maruz kalarak bu zararlı maddeleri vücudumuza almış oluruz.
  • Yapıştırıcılar: Yapıştırıcılar içerisinde güçlü kimyasallar barındıran maddelerdir. Vücudumuza ya da gözümüze teması veya tatmamız özellikle bazılarını koklamamız bile vücudumuza zarar verebilmektedir. Bu nedenle yapıştırıcı kullanırken bu tür tehlikeleri içerenlerden uzak durmalı, yanımızda büyük birileri varsa onlardan yardım almalıyız.
  • Cam Maddeler: Kırılması ya da keskin kenarları nedeniyle cam ve porselen gibi ürünler oldukça sakıncalı olabilmektedir.
  • İlaçlar: Özellikle küçük yaş grubundaki çocuklar için ilaçlar büyük tehlike oluşturmaktadır. Yanlış dozda tüketimi ya da bilinciz kullanımı halinde çok ileri boyutlarda hayati tehlikelere ve sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.
  • Yemek-Sıcak Su: Mutfak kazaları da vücudumuza zarar veren ve dikkat etmemiz gereken durumlardan biridir. Özellikle kaynayan yemek ve su gibi malzemelere maruz kaldığımızda cildimizde ciddi yaralanmalar meydana gelebilir.
  • Elektrik-Elektrikli Ev Aletleri: Özellikle küçük yaş grupları için bazı elektrikli ev aletleri tehlikeli olabilir. Bunun yanı sıra açıkta bulunan prizler, elektrik kabloları ya da yalıtımı yıpranmış ve iletken durumdaki kablolar ciddi yaralanmalara sebep olmaktadır.
  • Laboratuvar Malzemeleri: Fen laboratuvarlarında birçok farklı malzeme ve madde bulunmaktadır. Bunların bazıları kontrollü ortamlarda kullanılmaktadır. Bu maddelerden bazıları dokunulması, solunması gibi durumlarda ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Bu nedenle deney yaparken dikkatli olmalı, öğretmen kontrolünde bu deneyleri yapmalı ve mutlaka koruyucu malzemeler kullanmalıyız.

3.sınıf Fen Bilimleri: Bazı Maddeler Vücudumuza Zarar Verebilir Etkinlikleri

Hazırlamış olduğumuz 3. sınıf Fen Bilimleri: Bazı Maddeler Vücudumuza Zarar Verebilir çalışma sayfamız müfredata uygun ve güncel haliyle sizlerin kullanımına sunulmuştur. Etkinlik sayfamız sitemizin en alt kısmındaki İNDİR butonuna basmanızla birlikte ücretsiz ve kolay bir şekilde karşınıza çıkacaktır. 3. sınıf fen bilimleri bazı maddeler vücudumuza zarar verebilir etkinlik sayfamız PDF formatında olup özenle hazırlanmıştır.

İlköğretim kademesi tüm ders ve konu içeriklerine sayfamız üzerinden ücretsiz ve kolay şekilde erişim sağlayabilirsiniz. Ayrıca bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip ederek en güncel çalışmalarımızdan ilk siz haberdar olabilir ve takiplerinizle bizlere destek olabilirsiniz. Keyifli çalışmalar dileriz.

3.Sınıf Fen Bilimleri dersi için hazırlamış olduğumuz tüm içerikleri incelemek için tıklayınız.

Bizi instagram’dan takip etmek için tıklayınız.

Telegram kanalımıza katılmak için tıklayınız.

Facebook adresimizi takip etmek için tıklayınız.