3. Sınıf Bölme İşleminin Terimleri Arasındaki İlişki

3. sınıf bölme işleminin terimleri arasındaki ilişki etkinlikleri çalışmalarımızla siz değerli okurlarımızlayız. Bu haftaki çalışmamızda 3. sınıf matematik dersi kapsamında bölme işleminin terimleri arasındaki ilişki problemlerini inceleyeceğiz. Hazırlamış olduğumuz etkinlik içeriklerimizi güncel müfredata göre ve PDF formatında oluşturduk. Görüntülemek için sitemizde bulunan İNDİR butonuna basabilirsiniz. Keyifli çalışmalar dileriz.

3. Sınıf Bölme İşleminin Terimleri Arasındaki İlişki Konu Anlatımı

İlk olarak matematik dersi 4 temel işlemden oluşur ve bunlar; Toplama işlemiçıkarma işlemiçarpma işlemi ve bölme işlemidir. Bu haftaki konumuz da bölme işlemi üzerine ilerliyor. 3. sınıf matematik dersi bölme işleminin terimleri arasındaki ilişki çalışma sayfamızda bölme işlemini ve bölme işleminin elemanlarını yakından inceleyeceğiz.

Bölme işlemi; Bölünen, bölen, bölüm ve kalan olmak üzere dört temel elemandan meydana gelir. Bu işlem elemanları birbiri arasında bozulmaz bir ilişkiyle hareket eder. Ayrıca bölme işleminin sağlamasını yaparken (doğruluğunu kontrol ederken) de bu işlem elemanlarından yararlanırız. Öyleyse gelin bu işlem elemanlarını birlikte, daha yakından tanıyalım.

Bölünen: İsminden de anlaşıldığı üzere bölme işlemindeki parçalara ayıracağımız, böleceğimiz sayı anlamına gelir.
Bölen: Bölme işlemindeki bölünecek olan sayıyo parçalara ayıracak, bölecek olan sayıya verilen isimdir.
Bölüm: Bölme işlemindeki sayının kaça bölündüğünü gösteren kısama verilen isimdir.
Kalan: Bölme işlemi sonunda kalan, bölenden daha küçük olan sayıya verilen isimdir.

Bölme işleminin elemanları yukarıda belirttiğimiz gibidir. Ayrıca sağlama yapmada da bu elemanlardan faydalnılır. Böylelikle kelime anlamı olarak bu işlem elemanlarını tanıdığımıza göre gelin hep birlikte sitemizde yer alan örnek çalışmalarla bu işlem elemanlarını uygulamalı olarak da inceleyelim.

Etkinlik İçeriğimiz:

Matematik dersi bölme işleminin terimleri arasındaki ilişki test pdf sayfamız güncel müfredata göre özenle oluşturulmuştur. Ayrıca etkinliklerimiz kazanımlar ölçüsünde titizlikle hazırlanmıştır. Bundan dolayı etkinlik sayfamızı konu pekiştirme, değerlendirme ve konu anlatımı çalışmalarınızda gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

  • 3. sınıf Matematik dersi kısa yoldan bölme işlemi konusu için BURAYA,
  • 3. sınıf Matematik dersi bölme işlemi konusu için BURAYA,
  • 3. sınıf Matematik dersi etkinlikleri için BURAYA,
  • 3. sınıf tüm ders içeriklerini görüntülemek için BURAYA basarak hızlı erişim sağlayabilirsiniz.

Öncelikle belirtmek isteriz ki tüm ilköğretim kademesi ders etkinliklerine sitemiz üzerinden ücretsiz ve hızlı bir şekilde erişebilirsiniz. Bunun dışında bizleri sosyal medya platformları üzerinden  takip ederek en yeni çalışmalarımız hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca takip, beğeni ve yorumlarınızla bizlere büyüme yolumuzda destek olabilirsiniz.

Bizi instagram’dan takip etmek için tıklayınız.

Telegram kanalımıza katılmak için tıklayınız.

Facebook adresimizi takip etmek için tıklayınız.