2. Sınıf Çarpma İşlemi Problemleri-2

2. sınıf çarpma işlemi problemleri, 2. sınıf çarpma problemleri konusu ile ilgili hazırladığımız çalışmalar pdf formatında hazırlanmıştır. Ayrıca sayfanın altına bulunan indir butonuna tıklayarak çalışmamızı kolayca indirebilirsiniz.

2. sınıf çarpma işlemi problemleri konusu ile ilgili çalışmalarımıza devam etmekteyiz. Bundan önceki çalışmalarımızda 60 soruluk çalışmamız mevcuttur. Onu da incelemek için tıklayınız. Daha fazla örnek oluşturmak ve öğrencilere daha fazla soru tipi göstermek amacıyla tekrar 2. sınıf çarpma işlemi problemleri yazmaya karar verdik. Böylelikle öğrencilerin bu konu ile ilgili daha kalıcı öğrenmeler gerçekleştirmesini amaçladık.

Bu sefer hazırladığımız çalışmalar orta ve zor çarpma problemlerinden oluşmaktadır. Böylelikle öğrencilerin zorlandıkları sorularda daha fazla çalışma yapma imkanı bulacaktır.

2. sınıf çarpma problemleri çalışma kağıdı 6 soru 2. sınıf çarpma işlemi problemleri orta ve kolay soruları

İlk olarak çalışmalarımızda çarpma işleminin mantığından yola çıkılacak sorular yer almaktadır. Sonrasında toplama işlemi, çıkarma işlemi kullanılması gereken sorularda bulunmaktadır. Böylelikle tek bir soru içinde birden fazla işlem yapılacaktır. Örnek olarak aşağıdaki problemleri inceleyebilirsiniz.

2. Sınıf Çarpma Problemleri

Örnek-1: Tanesi 4 lira olan tokalardan 5 tane alan Elif satıcıya 50 lira ödemiştir. Buna göre Elif kaç lira para üstü alacaktır?

Çözüm: Fiyatı sabit olan tokalardan 5 tane alındığı için 5×4=20 olacaktır. Sonrasında satıcıya 50 lira verildiği için 50-20=30 lira para üstü alınacaktır.

Yukarıdaki örnekte çarpma işlemi ve çıkarma işlemi kullanılarak problemin çözümü yapılmıştır.

Örnek-2: 2-C sınıfında 9 sıra bulunmaktadır. Sıralara dörderli oturulduğunda 2 kişi ayakta kaldığına göre 2-C sınıfındaki öğrenci sayısı kaçtır?

Çözüm: Sıralara oturan öğrenci sayısı eşit olduğu için sıra sayısı ile öğrenci sayısını çarparız. 9×4=36. Son olarak 2 öğrenci ayakta kaldığı için 36 ile 2’yi toplarız ve sınıftaki öğrenci sayısını 38 olarak buluruz.

Bu örnekte ise 2. sınıf çarpma işlemi ve 2. sınıf toplama işlemini kullanarak problemi çözebiliriz.

Hazırladığımız çalışma sayfasında yukarıdaki örneklerden fazlasıyla bulunmaktadır. Bu örneklerin zorluğu ve daha zor seviyelerinde örneklerde bulunmaktadır. Son olarak hazırladığımız problemlere eklemeler de yapılacaktır. Güncelleme yapıldıkça bu yazının altına indirme linkleri eklenecektir. Faydalı olması dileğiyle.

2.Sınıf Matematik dersi için hazırlamış olduğumuz tüm içerikleri incelemek için tıklayınız.

Bizi instagram’dan takip etmek için tıklayınız.

Telegram kanalımıza katılmak için tıklayınız.

Facebook adresimizi takip etmek için tıklayınız.