2. Sınıf Toplama İşlemi Etkinlikleri

2. Sınıf Toplama İşlemi Etkinlikleri ve Çalışma Kağıtları

2.Sınıf Toplama İşlemi Etkinlikleri, 2.Sınıf eldeli toplama işlemi etkinlikleri, 2.Sınıf eldesiz toplama işlemi etkinliklerinden oluşan çalışmamız 23 sayfadır. Ayrıca çalışmalarımız müfredata uygun ve yoğun emekle hazırladığımız etkinliklerimizi sınıfınızda gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

2. Sınıf Toplama İşlemi

Toplama işlemi dört ana aritmetik işlemden biridir. Genellikle “+” sembolü ile ifade edilir. Ayrıca dört ana aritmetik işlemden diğerleri ise çıkarma, çarpma ve bölme işlemleridir. Son olarak toplama işlemi sonucunda oluşan miktar; artar, çoğalır, büyür ve fazlalaşır.

Toplama işleminin değişme özelliği ve birleşme özelliği vardır. Böylece değişme özelliği, toplama işleminde sıranın önemsiz olduğu anlamına gelmektedir(ör. 1+4=4+11+2=2+1); birleşme özelliği ise toplama işleminde işlem sırasının önemsiz olduğu anlamına gelmektedir  (ör. 1+2=2+11+(2+3)=(1+2)+3). Son olarak toplama işleminde 0 etkisiz elemandır ve sonucu değiştirmez.

2. Sınıf Eldesiz Toplama İşlemi Etkinlikleri:

2. sınıf eldesiz toplama işlemi konu anlatımı, 2. sınıf eldesiz toplama işlemi çalışma kağıdı ve 2. Sınıf eldesiz toplama işlemi etkinliklerimiz aşağıdaki pdf sayfası içindedir. Ayrıca etkinliklerimiz müfredata uygun ve günceldir. Başka bir deyişle özenle ve yoğun emekle hazırladığımız etkinliklerle öğrencileriniz toplama işlemini bol tekrarla ve eğlenerek öğrenecekler.

2. Sınıf Eldesiz Toplama İşlemi Konu Anlatımı:

2. sınıf eldesiz toplama işlemi; toplama işlemi yapılırken basamaklar toplandığında elde bir sayının kalmamasına verilen isimdir. 2. Sınıf eldesiz toplama işlemi yaparken en önemli detay basamakları alt alta yazmaktır. Sonrasında birler basamağındaki sayılar toplanır, ardından onlar basamağı toplanır ve işlem sonlanır.

  1. sınıf toplama işlemi verilirken İlk olarak, iki basamaklı sayıları toplama işlemini öğretin. İşlemi adım adım açıklayın.

Örnek: 25 + 14=?

Birler basamağındaki rakamları toplayın: 5 birlik ve 4 birlik toplam 9 olur. Onlar basamağındaki rakamları toplayın: 2 onlar basamağından 1 onlar basamağına toplam 3 olur. Sonuçları bir araya getirin: 3 onlar basamağı ve 9 birlikler basamağı, 39 olarak toplanır.

2. Sınıf Eldeli Toplama İşlemi Etkinlikleri

2.sınıf eldeli toplama işlemi çalışmaları için sayfamızı ve aşağıdaki pdf’i kullanabilirsiniz. Ayrıca hazırlamış olduğumuz çalışmalar okul müfredatına uygun ve özenle hazırlanmıştır.

 

2. Sınıf Eldeli Toplama İşlemi Konu Anlatımı:

Eldeli toplama işlemi, toplama işlemi yapılırken basamaklar toplandığında elde bir sayının kalması ve sonraki basamağa eklenmesine verilen isimdir. Son olarak eldeli toplama işlemi yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta basamakların alt alta yazılması ve eldeki sayının unutulmamasıdır.

Örnek: 28 + 19=?

Birler basamağındaki rakamları toplayın: 8 birlik ve 9 birlik toplam 17 olur. 17’nin 7’si birler basamağına yazılıp 1 onluk elde tutulur.

Daha sonra onlar basamağındaki rakamları toplayın: 2 onlar basamağından 1 onlar basamağına toplam 3 olur. Birler basamağındaki toplamdan elde edilen 1 onluk da eklenir ve sonuç 4 olur.

Sonuçları bir araya getirin: 4 onlar basamağı ve 7 birlikler basamağı, 47 olarak toplamıdır.

2. Sınıf Toplama İşleminde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

  1. 100’e kadar (100 dahil) sayıların öğrenci tarafından bilinmesi ve yazılması.
  2. iki basamaklı sayıların toplamının öğrencilere öğretilmesi.
  3. Uygulamalı ve somut örneklerle konunun açıklanması.
  4. Görsel ve somut materyaller kullanılarak konunun elden geldiğince somutlaştırılması.
  5. Bol bol alıştırma ve tekrar egzersizleri yapılması.

Son olarak bu basit adımları takip ederek, ikinci sınıf öğrencilerine iki basamaklı sayılarla toplama işlemini anlatabilir ve onların bu temel matematik becerisini geliştirmelerine yardımcı olabilirsiniz.

2.Sınıf Matematik dersi için hazırlamış olduğumuz tüm içerikleri incelemek için tıklayınız.

Bizi instagram’dan takip etmek için tıklayınız.

Telegram kanalımıza katılmak için tıklayınız.

Facebook adresimizi takip etmek için tıklayınız.