3. Sınıf Ortak Mallarımızı Korurum

3. sınıf ortak mallarımızı korurum konu anlatımı etkinlikleri ile siz değerli okurlarımızlayız. Bu hafta 3. sınıf hayat bilgisi dersinde sizler için ortak mallarımız korurum konusu çalışma sayfası etkinlikleri hazırladık. Etkinliklerimiz 2 sayfadan oluşmakta ve pdf formatındadır. Görüntülemek için İNDİR butonuna basabilirsiniz.

Hayat bilgisi dersi, bizlere hayatı öğreten ve bizlere günlük yaşantımıza ait olumlu davranışlar kazandıran bir derstir. Bu ve daha birçok neden dolayısıyla çok önemlidir. Biz de bu doğrultuda hareket edip etkinliklerimiz planlıyoruz. Hayatın içinden etkinlikler seçmeye özen gösteriyoruz. O halde çalışmamıza geçmeden önce 3. sınıf ortak mallarımızı korurum konu anlatımıyla devam edelim.

3. Sınıf Ortak Mallarımızı Korurum Konu Anlatımı

Bu dersimizde sizlerle3. sınıf hayat bilgisi “Ortak Mallarımızı Korurum” konusunu konuşacağız. Peki, nedir bu ortak mallar? Ortak mallar, hepimizin kullandığı ve korunması gereken değerli varlıklardır. Bunlar, su, hava, ormanlar, parklar ve daha birçok doğal kaynakları içerir. Ayrıca bunların yanı sıra ortak kullanım alanları, vatanımız ve milletimiz için sunulan araç, gereç ve imkanlar da örnek verilebilir.

Ortak malların korunması önemlidir çünkü bu kaynaklar sadece bize ait değil, gelecek nesillerin de ihtiyaç duyacağı önemli kaynaklardır. Mesela, su temiz ve berrak olmalıdır ki gönül rahatlığıyla içelim. Ormanlarımızı korumazsak, temiz hava sağlamak için ihtiyacımız olan oksijeni üretemeyiz.

Peki, ortak mallarımızı nasıl koruruz? Bunlara öncelikli olarak doğal unsurları ve tükenebilir kaynakları göz önüne alıp, bilinçli davranarak başlayabiliriz. Örneğin çöpleri doğru yere atabilir, su kullanımına dikkat edebilir, ağaçlandırma çalışmalarına katılabilir, doğayı kirletmekten ve kirletenlerden uzak durabiliriz. Bununla birlikte park, bahçe, kütüphane, orman, durak, toplu taşımalar gibi ortak kullanım alanlarındaki araç, gereç ve eşyaları kullanırken özen gösterebiliriz. Unutmamalıyız ki bu eşyalar da tıpkı doğamız gibi bizlere emanettir. Okulumuzda bizlere sunulan sıra, masa, akıllı tahta gibi eşyalar da bunlara örnektir. Bu eşyaları bizim doğru, düzgün ve dikkatli kullanmamız gerekir. Çünkü bu eşyalar bizden sonra gelecek olan nesillere bırakacağımız birer emanettir.

Ortak mallarımızı korumak hepimizin sorumluluğudur. Küçük adımlarla büyük farklar yaratabiliriz. Unutmayalım ki, doğa bize ev sahipliği yapıyor ve bu evi korumak bizim görevimiz! Ayrıca bize bırakılan emanetleri gelecek nesillerimize bulduğumuz gibi ve daha güzel şekillerde devretmek de vatandaşlık görevimiz.

Etkinlik İçeriğimiz ve Çalışma Sayfamız

Yazımızın ilk bölümlerinde de söylediğimiz gibi etkinliklerimiz güncel ve hayatın içerisinden seçilmiştir. Ayrıca haftalık çalışma içerisinde 3. sınıf ortak mallarımız korurum test pdf etkinlikleri bulunmaktadır. Etkinlik sayfamızı sınıflarınızda tekrar, pekiştirme, değerlendirme ve ödevlendirme gibi etkinlikleriniz için gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Bu ve benzeri tüm ilkokul etkinlikleri için bizleri sitemizden ve sosyal medya kanallarımızdan takip etmeyi unutmayın. Keyifli çalışmalar dileriz.

 

3. sınıf hayat bilgisi dersi ülkemizin yönetim şekli konusu için tıklayınız.

3. sınıf hayat bilgisi dersi tüm içeriklerini görüntülemek için tıklayınız.

Bizi instagram’dan takip etmek için tıklayınız.

Telegram kanalımıza katılmak için tıklayınız.

Facebook adresimizi takip etmek için tıklayınız.