2. Sınıf Ulaşım Türleri ve Araçları

2. sınıf ulaşım türleri ve araçları konusu ile ilgili hazırladığımız çalışmalar 2 sayfadan oluşmaktadır. Ayrıca sayfanın altında bulunan indir butonuna tıklayarak kolayca indirebilirsiniz.

2. sınıf ulaşım türleri 4 grupta incelenmektedir. Kara yolu, deniz yolu, hava yolu ve son olarak demir yolu. Bu ulaşım türlerine ait ulaşım araçları mevcuttur ve her ulaşım aracının bir görevi vardır. Örnek olarak uçağı ele alabiliriz. Hava yolunu kullanan uçağın sürücüsüne pilot denilmektedir. Uçaklar hem yolcu hem de yük taşımacılığı yapabilmektedir.

2. sınıf ulaşım türleri ve araçları çalışma kağıdı 2. sınıf ulaşım türleri ve araçları

2. Sınıf Ulaşım Türleri ve Araçları Konu Anlatımı

 1. Kara Ulaşımı:
  • Otomobil: Araba, bireylerin genellikle şehir içi ve şehirler arası ulaşımda tercih ettiği bir kara taşıma aracıdır. Genellikle dört tekerleği bulunur, içinde oturan kişiler tarafından kontrol edilir. Ayrıca süren kişiye şoför denilmektedir. Son olarak yolcu taşıma amacıyla kullanılmaktadır.
  • Kamyon (Yük Taşıma Araçları): Kamyonlar genellikle büyük miktarlarda yük taşımak için kullanılır. Ticaret ve lojistik sektörlerinde yaygın olarak kullanılırlar. Ayrıca Kamyon sürücülerine, şoför denilmektedir.
  • Otobüs (Toplu Taşıma Araçları): Otobüsler genellikle toplu taşıma araçlarıdır ve birçok yolcu taşıma kapasitesine sahiptirler. Ayrıca otobüslerin sürücülerine de şoför adı verilmektedir. Genellikle şehir içi veya şehirler arası seferlerde görev alabilirler.
 2. Deniz Ulaşımı:
  • Gemi : Gemi sürücüleri genellikle kaptanlar olarak adlandırılır. Ayrıca bir geminin kaptanı, gemiyi güvenli bir şekilde yönlendirmek ve deniz güvenliği kurallarına uymakla sorumludur. Gemiler yolcu ve yük taşıma amaçları ile kullanılmaktadır.
 3. Hava Ulaşımı:
  • Uçak : Uçak sürücüleri genellikle pilotlar olarak adlandırılır. Pilotlar, uçağı güvenli bir şekilde uçurmak, iniş ve kalkışları yönetmek ve acil durumlarla başa çıkmakla sorumludur. Ayrıca uçaklar en hızlı ulaşım araçlarıdır. Son olarak uçakları yolcu ve yük taşımacılığı amaçları doğrultusunda kullanılmaktadır.
  • Helikopter : Helikopter pilotları, dikey kalkış ve iniş yapabilen özel hava araçlarını yönetmektedir. Genellikle acil durum operasyonlarında, kurtarma görevlerinde veya özel taşımacılıkta kullanılmaktadır. Helikopter pilotları, düşük irtifada manevra yapma yeteneğine sahip olmalı ve hassas uçuş becerilerine sahip olmalıdır.
4. Demir Yolu Ulaşımı:
 • Tren: Tren, raylar üzerinde hareket eden bir kara taşıma aracıdır. Tren sürücüleri genellikle makinist olarak adlandırılır. Makinistler, treni yönetir, hızını kontrol eder, güvenli bir şekilde seyahat etmesini sağlar ve varış noktasına ulaştırmaktadır. Ayrıca, demiryolu güvenliği kurallarına uymak ve diğer trenlerle koordinasyon içinde olmak gibi sorumlulukları vardır.
 • Tramvay: Tramvaylar şehir içinde kullanılan ulaşım araçlarıdır. Sürücülerine vatman adı verilmektedir. Son olarak tramvaylar yolcu taşımacılığı yapmaktadır.

2. sınıf ulaşım türleri ve araçları konusunu yukarıda detaylıca anlattık. 2. sınıf öğrencileri için hazırladığımız 2 sayfalık çalışmada konuyu daha basit ve kolay öğrenilebilecek şekilde ele aldık. Son olarak aşağıdaki indir butonuna tıklayarak çalışmamızı kolayca görüntüleyebilir ve indirebilirsiniz.

2.Sınıf Hayat Bilgisi dersi için hazırladığımız tüm içerikleri incelemek için tıklayınız.

Bizi instagram’dan takip etmek için tıklayınız.

Telegram kanalımıza katılmak için tıklayınız.

Facebook adresimizi takip etmek için tıklayınız.