2. Sınıf Toplamı Tahmin Etme

2.Sınıf Toplamı Tahmin Etme konusu için hazırladığımız çalışma sayfaları dört sayfadan oluşmaktadır. Sayfanın altında bulunan indirme butonuna tıklayarak indirebilirsiniz.

Toplamı tahmin etme 2.sınıf çalışma kağıtlarımız görsellerle desteklenmiş olup, sade ve bol alıştırmaların olduğu etkinliklerden oluşmaktadır. Çalışmalarımız yoğun bir emek sonrasında ortaya çıkmaktadır. Beğenmenizi ümit ediyoruz.

Tahmini toplama işleminde öğrencilerin 2. Sınıf en yakın onluğa yuvarlama konusu ve 2.sınıf eldeli ve 2.sınıf eldesiz toplama işlemlerini de çok iyi öğrenmiş olmaları gerekmektedir. Ayrıca tahmini toplamı bulduktan sonra gerçek sonuç ile tahmini sonucu karşılaştırmak için 2. Sınıf çıkarma işlemini de iyi bilmek gerekmektedir. Tüm bu konularda ki bilgilerin birleşimi ile tahmini toplama işlemi 2. Sınıf çalışma kağıtları ile konunun pekişmesi ve kalıcı hale gelmesi çok kolay olacaktır.

2.Sınıf Toplamı Tahmin Etme Konu Anlatımı

Öncelikle verilen toplama işleminde birinci toplanan sayı en yakın onluğuna yuvarlanır. Sonra ikinci toplanan en yakın onluğuna yuvarlanır. Bu sayılar alt alta yazılır ve işlemin tahmini sonucu bulunur. Sonrasında işlem ile tahmini işlemin sonucu karşılaştırılır ve ikisinin farkları bulunur.

Örnek: 28 + 14 = işleminin tahmini sonucu bulalım. Öncelikle 28 + 14 = 42’ye eşittir. 42 işlemin gerçek sonucudur. Şimdi tahmini sonucu bulalım. 28 sayısının en yakın onluğu 30’dur. 14 sayısının en yakın onluğu ise 10’dur. Yuvarladığımız bu iki sayıyı toplayalım. 30 + 10 = 40 işlemin tahmini sonucudur. Gerçek sonucumuz 42, tahmini sonucumuz 40 olduğuna göre bu iki sayının farkı 42 – 40  = 2 ‘dir.  Çalışma kağıtlarımızda bu işlemleri yapabileceğiniz ve konuyu kavratıcı örnekler mevcuttur.

2.Sınıf Matematik dersi için hazırlamış olduğumuz tüm içerikleri incelemek için tıklayınız.

Bizi instagram’dan takip etmek için tıklayınız.

Telegram kanalımıza katılmak için tıklayınız.

Facebook adresimizi takip etmek için tıklayınız.