2. Sınıf Bölme İşlemi

2. sınıf bölme işlemi, 2. sınıf bölme işlemi konu anlatımı çalışmalarının yer aldığı çalışmamız 10 sayfadan oluşmaktadır. Ayrıca 2. sınıf bölme işlemi pdf formatında hazırlanmıştır. Son olarak çalışmamızı sayfanın altında bulunan indir butonuna tıklayarak kolayca indirebilirsiniz.

2. sınıf bölme konusunun temel mantığı gruplama ve paylaştırmadır. Bundan dolayı hazırladığımız çalışma sayfalarında ilk olarak gruplama çalışmalarına yer verdik. Bu çalışmalar ile bölme işlemine giriş yapıp konunun mantığının kavranmasını amaçlanmıştır. Sonrasında paylaştırma çalışmalarının olduğu özgün ve öğretici içeriklerimiz karşımıza çıkmaktadır. Paylaştırma çalışmalarında özellikle her yapılan eşit paylaştırma da eşit bir azalmanın olduğunu vurgulayan çalışmalara yer verdik. Örnek görseller aşağıda bulunmaktadır.

2. sınıf bölme işlemi paylaştırma etkinliği. 2. sınıf bölme işlemi çalışma kağıdı. 2. sınıf bölme işlemi gruplama çalışmaları. 2. sınıf bölme işlemi paylaştırma çalışmaları.

Son olarak hazırladığımız 2. sınıf bölme işlemi çalışma kağıdında bölme işlemi ile ilgili pratik yapmak üzere hazırlanmış çalışmalarımız yer almaktadır.

2. Sınıf Bölme İşlemi Konu Anlatımı

Bölme işlemi, bir sayıyı başka bir sayıya eşit parçalara bölmektir. Ayrıca bölme işleminde bölünen sayıya “bölünen”, bölen sayıya “bölen”, bölme sonucuna “bölüm” denir.

2. sınıf bölme işleminin temel mantığı eşit bir şekilde gruplamak ve paylaştırmaktır. Yani gruplara ayırırken ya da paylaştırırken eşit bir şekilde yapılması gerekmektedir. Ayrıca çıkanları aynı olan çıkarma işlemlerine de bölme işlemi denir. Bu tarz çıkarma işlemlerinin kısa yoldan yapılışına da bölme işlemi denilmektedir.

Bölme işlemi, iki sayı arasındaki bölme işaretini kullanarak gösterilir. Bu işaret, ÷ şeklinde gösterilir. Örneğin, 12 ÷ 3 şeklinde yazılabilir. Bu işlemin sonucu, bölünen sayının bölen sayıya bölünmesiyle elde edilmektedir. Bu örnekte, 12’nin 3’e bölünmesi 4 sonucunu verir.

Bölme işlemi, eşit bir şekilde gruplama ve paylaştırma mantığına dayandığından, bu mantığı anlamak için birkaç örnek inceleyebiliriz:

Örnek 1: Bir anne 12 elmayı 3 çocuğuna eşit bir şekilde paylaştıracaktır. Buna göre her bir çocuğa kaç elma düşer?

Çözüm: 12 elmayı 3 çocuk alacağın için 12 sayısını 3’e bölmemiz gerekmektedir. Bu işlemi yaptığımızda 12÷3=4 buluruz.

Örnek 2: 2-C sınıfının mevcudu 20 kişidir. Beşerli gruplara ayrıldıklarında her grupta kaç kişi olur?

Çözüm: Sınıftaki öğrenci sayısı 20 ve oluşturulacak gruplarda 5 öğrenci olması istenmektedir. Bundan dolayı 20 sayısını 5’e bölmemiz gerekmektedir. 20÷5=4 buluruz.

Bu örnekler, bölme işleminin eşit bir şekilde gruplama ve paylaştırma mantığına dayandığını göstermektedir. Sonuç olarak bölme işlemi, bir sayının diğerine bölünmesini ifade etmektedir. Bu işlem, bölünen sayının eşit parçalara ayrılması ve bu parçaların eşit sayıda gruplara paylaştırılması olarak düşünülebilir.

Ayrıca 2. sınıf bölme işlemi problemlerini incelemek için tıklayınız.

Son olarak 2. sınıf bölme işlemi test çalışmamızı 2. indir butonuna tıklayarak görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca hazırladığımız çoktan seçmeli test 16 sorudan oluşmaktadır.

1.ÇALIŞMA

2.ÇALIŞMA

SON ÇALIŞMA

2.Sınıf Matematik dersi için hazırlamış olduğumuz tüm içerikleri incelemek için tıklayınız.

Bizi instagram’dan takip etmek için tıklayınız.

Telegram kanalımıza katılmak için tıklayınız.

Facebook adresimizi takip etmek için tıklayınız.