1. Sınıf Geometrik Cisimler

1. sınıf geometrik cisimler konusu ile ilgili hazırladığımız çalışma sayfaları 10 sayfadan oluşmaktadır. Ayrıca hazırladığımız çalışma sayfaları pdf olarak hazırlanmıştır. Son olarak hazırladığımız çalışmaları sayfanın altında bulunan indir butonuna tıklayarak kolayca indirebilirsiniz.

 

1.SINIF GEOMETRİK CİSİMLER KONU ANLATIMI

Kare Prizma:

Kare prizma, alt ve üst yüzeyi kare olan, yan yüzeyleri dikdörtgen olan üç boyutlu bir geometrik cisimdir. Bu prizmanın alt ve üst yüzeyleri kare olduğu için “kare prizma” olarak adlandırılır. Ayrıca günlük hayattan örnekler vermek gerekirse, bir kalem kutusu veya bir kitap gibi dikdörtgen şeklinde nesneleri düşünebiliriz.

Özellikleri:

  • Alt ve üst yüzeyleri kare, yan yüzeyleri dikdörtgendir.
  • Tüm köşeleri ve kenar uzunlukları eşittir.

Üçgen Prizma:

Üçgen prizma, alt ve üst yüzeyi üçgen olan, yan yüzeyleri paralelkenar olan üç boyutlu bir geometrik cisimdir. Ayrıca alt ve üst yüzeyleri üçgen olduğu için “üçgen prizma” olarak adlandırılır. Son olarak günlük hayattan örnekler vermek gerekirse, bir çatının yan tarafı veya bir tente gibi üçgen şeklinde nesneleri düşünebiliriz.

Özellikleri:

  • Alt ve üst yüzeyleri üçgen, yan yüzeyleri paralelkenardır.
  • Tüm köşeleri ve kenar uzunlukları eşittir.

Bu prizmaları tanıyarak, günlük hayattaki çeşitli nesneleri daha iyi anlayabiliriz. Ayrıca Örendiğimiz şekilleri çevremizdeki nesnelerle ilişkilendirerek 1. sınıf geometrik cisimler konusunu eğlenceli hale getirebiliriz.

KÖŞESİZ OLANLAR

Silindir:

Silindir, alt ve üst yüzeyleri çember olan, yan yüzeyi ise dikdörtgen olan üç boyutlu bir geometrik cisimdir. Ayrıca bir silindir düşündüğümüzde, alt ve üst kısımları bir silindirin kapakları gibi düşünebiliriz. Örnek olarak günlük hayattan bir kavanoz veya bir kutu gibi silindirik şekilde olan nesneleri düşünebiliriz.

Özellikleri:

  • Alt ve üst yüzeyleri çember, yan yüzeyi dikdörtgendir.
  • Tüm köşeleri ve kenar uzunlukları eşittir.

Küre:

Küre, tüm noktaları merkeze olan eşit uzaklıkta olan üç boyutlu bir geometrik cisimdir. Örnek olarak küre şeklinde düşünebileceğimiz nesneler arasında top, misket veya dünya gibi cisimler bulunmaktadır.

Özellikleri:

  • Tüm noktaları merkeze olan eşit uzaklıkta olan bir yüzey.
  • Kenarları yoktur, sadece yüzeyi vardır.

Küp:

Küp, altı eşit karesel yüzeye sahip olan üç boyutlu bir geometrik cisimdir. Örnek olarak bir zarı düşünebiliriz.  Ayrıca günlük hayattan başka örnekler vermek gerekirse, bir kutu veya bir zar gibi düşünebiliriz.

Özellikleri:

  • Altı eşit karesel yüzeye sahiptir.
  • Tüm köşeleri ve kenar uzunlukları eşittir.

1. sınıf geometrik cisimler, günlük hayatta sık sık karşılaştığımız ve birçok farklı nesnenin şeklini oluşturan temel yapı taşlarıdır. Ayrıca onları tanıyarak çevremizdeki dünyayı daha iyi anlayabilir ve daha kapsamlı düşünebiliriz.

Matematik dersi için hazırlamış olduğumuz tüm içerikleri incelemek için tıklayınız.

Bizi instagram’dan takip etmek için tıklayınız.

Telegram kanalımıza katılmak için tıklayınız.

Facebook adresimizi takip etmek için tıklayınız.